Bursa Yeşil Türbe

Yeşil Türbe Yıldırım Bayezid’in Çelebi Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Bursa'nın sembolü haline haline gelen yapı tarihi şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahiptir. 
Türbede Çelebi Sultan Mehmet ile oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Hafsa Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daye Hatuna ait olmak üzere toplam 9 sanduka bulunmaktadır.
Dışarıdan bakıldığında tek katlı görünen türbe, sandukaların bulunduğu mekan ve bunun altında yer alan beşik tonoz örtülü tonoz örtülü mezar odasıyla beraber iki katlıdır. Türbenin iç duvarları, sandukalar, sanduka zemini mihrap, cümle kapısı ile dış cephe kaplamaları da çini kaplanmıştır. Kıbleye bakan mihrabı bir sana eseridir. Türbenin renkli sırlı, kırmızı bisküvili orijinal çinileri Selçuklu etkisindeki erken Osmanlı çini sanatının en güzel örneklerindendir. Osmanlı mimarisinde tüm dış duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek yapıdır.
Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait, işletmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda olan Yeşil Türbe’nin restorasyon projesini ve danışmanlığını Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve ekibi tarafından yapılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sponsorluk anlaşmasıyla restorasyon maliyetini üstlenmiştir. Haziran 2006’da başlayan restorasyon uygulaması Ağustos 2009’da tamamlanmıştır.